n1-v1-porta-r1-x1
Kullanım suyu olarak yüksek kaliteli içme suyunu kullanmak yerine, içme suyu kalitesinde olmayan arıtılmış GRİ SU kullanarak içme suyu kullanım miktarımızı azaltırız ve böylece doğal su kaynaklarımızın korumuş oluruz.
Gri Su Geri Kazanım Sistemi ile %40-%80 oranında tasarruf edin.
Kaybettiğiniz Suyu Geri Kazanın...
n1-v1-porta-r1-x2
Arıtılmış GRİ SUYUN kulanım suyu olarak kullanılması su kaynaklarının korunmasına katkı sağladığı gibi doğadaki su dengesi üzerinde de pozitif etkileri vardır...
Kullanım suyu olarak yüksek kaliteli içme suyunu kullanmak yerine, içme suyu kalitesinde olmayan arıtılmış GRİ SU kullanarak içme suyu kullanım miktarı azaltılabilir!
Kaybettiğiniz Suyu Geri Kazanın...
n1-v1-porta-r1-x3
Günlük su tüketim ihtiyacının kişi başı 150 litre olduğu kabul edildiğinde bu ihtiyacın %50’si hiçbir kayıp olmadan ve kolaylıkla YAĞMUR SUYU ile karşılanabilmektedir.
YAĞMUR SUYU HASADI, atık su arıtma tesisleri ve kanalizasyon sistemlerindeki yükü azaltır, şiddetli yağışlarda oluşabilecek pik seviyelerin önüne geçilmesine yardımcı olur.
Kaybettiğiniz Suyu Geri Kazanın...
n1-v1-porta-r1-x6
YAĞMUR SUYU; Bahçe sulama, rezervuarlar, yangın deposu, kaba temizlik işleri, araç yıkama gibi alanlarda kullanılabilir!
Suyun büyük bir bölümü sayısız tüketici ihtiyaçları için harcanmaktadır. Su kaynakları açısından zenginlik gösteren ülkemizde bile yer altı suyu seviyeleri gittikçe düşmektedir!
Kaybettiğiniz Suyu Geri Kazanın...
n1-v1-porta-r1-x7
Gri su özellikle kurak bölgelerde bahçe sulama ve bitki yetiştirmek için değerli bir su kaynağıdır.
Gri su; sulama suyu olarak kullanıldığında, iyi bir gübre kaynağı ve besleyici su olma özelliği de taşır.
Kaybettiğiniz Suyu Geri Kazanın...
Projeler
Tümünü Gör
LEED & BREEAM Sertifikası

Gri Su/ Yağmur Suyu: LEED & BREEAM

LEED sertifika sisteminde binalar toplam 110 puan üzerinden değerlendirilmektedir. Bunlardan 10 tanesi ‘Su Verimliliği - Water Efficiency’ alt başlığında incelenmektedir.

 • WEp1/WEc3-Water Efficiency (Önkoşul +2-4 Point) 
 1. Bu kredinin alınabilmesi için binanın toplam su harcaması EPA ve IPC standartlarına göre kıyaslanır ve önkoşul olarak en az %20 daha verimli bir tasarım yapılması istenmektedir. Puan alabilmek için ise %30 ile %40 arasında verimlilik talep edilmektedir. EPA ve IPC Standartları, su harcayan armatürler (lavabo bataryaları, klozetler, pisuarlar, duşlar, vb.) için çeşitli standartlar belirlemiştir. Bu standart değerler ve bina kullanıcı sayısı kullanılarak, standart bir binanın yıllık su harcaması bulunmaktadır. Buna ‘baz bina’ su harcaması denir. Buradaki baz bina hesabında gri su yoktur, ancak binanın hesabına gri suyun geri dönüşümünde kazanılan su miktarı yıllık su harcamasından düşülerek ekstra verimlilik sağlanmaktadır.
 • WEc1-Water Efficienct Landscaping ( 2-4 Point)
 1. Bu krediden puan alınabilmesi için peyzaj için harcanılan şebeke suyu miktarı %50 (2 puan) ya da %100 (4 puan) oranında azaltılmalıdır. Gri suyun peyzaj sulaması için kullanılması ve kullanılacak bitkilerin az su isteyen bitkilerden seçilmesi durumunda hiç şebeke suyu kullanılmadan sulama yapmak mümkündür.
 • WEc2-Innovative Wastewater Technologies (2 Point) 
 1. Bu kredi ilk krediye benzemekle beraber, sadece klozet ve pisuarlarda harcanan suyu değerlendirmektedir. Burada istenilen, klozet ve pisuarlarda harcanan şebeke suyu miktarını en az %50 oranında azaltmaktır. Yapılan LEED hesaplarına göre tüm lavabo ve duşlardan toplanan su, gri su olarak geri dönüştürüldüğü takdirde hemen hemen hiç şebeke suyu kullanmadan klozetlerin ve pisuarların su ihtiyacı karşılanmaktadır.
 2. Gri su kullanmak, bu kredinin çok rahatlıkla alınmasını sağlamaktadır.
 3. İnovasyon Puanları
 4. Aşağıdaki durumlarda 2 ekstra puan inovasyon puanı olarak alınabilir.
 5. Water Efficiency: Verimlilik %45
 6. Innovative Wastewater Tech: Pisuar ve klozet sifonlarında hiç şebeke suyu kullanmamak.

 

Haberler
 • Enerji ve Tesisat Dergisinde Haberimiz Yayında!

  Enerji ve Tesisat Dergisinde Haberimiz Yayında!
  22-01-2018
  Detay
 • Son 44 Yılın En Kurak Yılı 2017 idi!

  Son 44 Yılın En Kurak Yılı 2017 idi!
  11-01-2018
  Detay
 • MÜSİAD Expo2016 Fuarındaydık!

  MÜSİAD Expo2016 Fuarındaydık!
  10-01-2018
  Detay
Tümünü Gör
Bu site Entranet ERP Yazılımı ile hazırlanmıştır.